مجله اینترنتی بانوان

تکنیک سایه ملایم – اطلاعات کلی

تکنیک سایه ملایم (لایت و اروپایی) (رنگ آمیزیهای مختلف)

تکنیک سایه ملایم

فصل اول – انواع سایه ها

در آرایش و زیبایی سایه ها به چند دسته کلی تقسیم می شوند :

 1. سایه های لایت و اروپایی
 2. سایه های عرب
 3. سایه های کلاسیک
 4. سایه های فشن

1-سایه های لایت و اروپایی:

سایه هایی هستند که از رنگ آمیزی ها و خطوط ملایم در آنها استفاده می شود.این سایه ها چهره را لطیف و آرام می کند و در هر زمان و دوره ای زیبا هستند و به قول معروف از مد نمی افتند و همچنین باعث می شوند آرایش ملایمی روی صورت نشان داده شود و چهره حالت طبیعی خود را حفظ کند.این سایه ها بیشترین کاربرد را در آرایش عروس دارند زیرا زیباترین چهره برای عروس چهره ای طبیعی و جذاب است.هر چه آرایش عروس غلیظ تر شود از لطافت و عظمت وی کاسته می شود. همچنین بیشتر ستاره های هالیوودی در مراسم رسمی از این مدل سایه ها استفاده می نمایند.

انواع مختلف این سایه عبارتند از :

سایه ملو،سایه فلت،سایه رئال،سایه نچرال،سایه وان کالر یا تک رنگ،سایه لایرز،سایه آیس کالریا رنگ سرد و …

در این آموزش با تکنیک برخی از این سایه ها که کاربرد بیشتری دارند آشنا خواهید شد.

2-سایه های عرب :

سایه هایی با خطوط واضح و رنگ آمیزی پر رنگ هستند که باعث می شوند آرایش غلیظی بر روی چهره نشان داده شود.این نوع سایه ها دوره ای بوده و ممکن است بعد از مدتی از مد بیفتد.از این نوع آرایش ها بیشتر در مراسم شب استفاده می شود.

انواع مختلف این نوع آرایش :

سایه عربی،سایه خلیجی،سایه خطی،سایه مخملی،سایه دریایی،سایه بحرینی،سایه لبنانی و …

3-سایه های کلاسیک

به سایه هایی اطلاق می شود که از آرایش و رنگ سایه های بازیگران و اسطوره های قدیمی الهام گرفته شده و در برخی مراسم خاص و رسمی مورد استفاده است.

انواع مختلف این نوع آرایش عبارتند از :

کلاسیک غرب ، کلاسیک شرق

4-سایه های فشن

به سایه هایی اطلاق می شود که در رنگ آمیزی و خطوط آنها اغراق شده و سایه از حالت طبیعی خارج گردد.این سایه ها مخصوص مراسم خاص مانند بال ماسکه است و در حالت عادی از آنها استفاده نمی شود.

انواع سایه های فشن عبارتند از  :

سایه شطرنجی،سایه سورئال،سایه دیاموند،سایه فایر،سایه هاشور و …


فصل دوم – تکنیک سایه ملایم (لایت و اروپایی)

در این فصل شما با تکنیک برخی از سایه های لایت آشنا خواهید شد و با تمرین مکرر و صرف وقت و ظرافت موفق به اجرای آنها خواهید شد.اما لازم است قبل از شروع نکاتی را در مورد رنگ آمیزی و اجرای این نوع سایه ها بدانید

برای آرایش های ملایم تر بهتر است ابروها به صورت کاملا طبیعی کار شود و برای فرم دادن به آنها از سایه ابرو یا مداد ابرو استفاده کنید به طوری که ابرو ، قاب و کادر مشخصی نداشته باشد.همچنین برای پوست از فون هایی استفاده کنید که لایه پوششی آنها نازک باشد و پوست از حالت طبیعی خارج نگردد و تنها یک رنگ و یکدست شود.

انتخاب رنگ سایه ، رژگونه و رژ لب نیز باید به صورتی باشد که تفاوت زیادی با رنگ پوست نداشته و چهره را مصنوعی نکند.بهتر است برای سایه از رنگ های طیف رنگ های مات استفاده کنید و برای رژگونه از یک یا دو درجه تیره تر از رنگ پوست ، اما در همان طیف رنگی استفاده نمایید.رنگ خط لب و رژ لب نیز باید تفاوت زیادی با هم نداشته باشد و نیز نباید لب ها پر رنگ و غلیظ نشان داده شوند.باید توجه داشته باشید که در آرایشهای ملایم علاوه بر اینکه چهره را زیباتر می سازید ، آن را شاداب و طبیعی جلوه دهید و چهره را مصنوعی نکنید زیرا با این کار از لطافت صورت کاسته می شود.

مواد لازم برای ایجاد سایه های لایت :

 1. فون چرب صورت
 2. سایه های آکوا در رنگ های سفید،کرم،قهوه ایی و مشکی
 3. پد مثلثی
 4. قلم موی فید شماره 14
 5. قلموی تخت شماره 16
 6. قلم موهای نوک گرد شماره 00و000
 7. سایه های گوناگون پودری و فشرده در رنگ های مختلف
 8. برس سایه از جنس ابر و یا اسفنج

تکنیک سایه ملایم


شناخت لوازم

فون چرب : فون به معنای رنگ زمینه است.از فون چرب برای زیر سایه ها استفاده می شود.اما باید دقت داشته باشید فونی را که برای زیر کار سایه های ملایم استفاده می کنید دقیقا رنگ پوست باشد زیرا فون روشن تر یا تیره تر پوست سایه را غلیظ نشان می دهد.فون را باید با قلموی فید، پشت پلک بگذارید و باید مثلثی پخش نمایید در واقع فون اولین زیر کار سایه است.

سایه آکوا : جلال سایه آکوا آب است.یعنی این سایه را باید با قلموی خیس استفاده نمایید از این نوع سایه ها برای زیر کار برخی آرایش ها و کشید خط چشم و خطوط ظریف استفاده می شود.

قلموی فید : این قلمو از موی سمور ساخته شده و برای فید یا محو کردن سایه آکوا استفاده می شود.

قلموی تخت : این قلمو دارای سری تخت و نازک است و برای تمیز کاری آرایش استفاده می شود.

قلموی نوک گرد : از این قلمو برای کشیدن خط چشم و خطوط نازک و ظریف استقاده می شود.

سایه های پودری و فشرده : از سایه های گوگناگون پودری و فشرده در رنگ های مختلف برای سایه کاری و رنگ آمیزی استفاده می شود و این سایه ها با برسی ابری روی پوست گذاشته و فید با محو می شود.


پایان بخش مقدماتی و اطلاعات کلی
امیدوارم استفاده کرده باشید

مجله اینترنتی آریا بانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گرافیک و طراحی : آریا بانو

Copyright © 2015 All rights Reserved

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.